Stránky Vinného kroužku
 Vyhledávání
 Náhodný obrázek
 Odběr novinek
Máte zájem o zasílání novinek emailem? Zaregistrujte se:

2011 Rakousko

11. zájezd vinného kroužku - Dobšice, Kamptal, Wachau, Kremstal a Neusiedlersee

5.9. - 10.9.2011

účastníci: Aleš, Ivoš, Jarda, Pavel, Roman, Tadeáš


Fotogalerie:


Popis zájezdu:

I přes peripetie, které pronásledovaly členskou základnu kroužku po celý rok, jsme nakonec vyrazili na zájezd v nejsilnější sestavě. Odjezd byl z tradičního místa v Nemocniční ulici, ale v nestandardním čase až kolem poledne. Naším cílem bylo Znojmo – Dobšice, kam jsme dorazili za pěkného deště. Ubytovali jsme se v penzionu Černý sklep a rovnou vyrazili do nedalekého sklepa na předem domluvenou degustaci u Kamila Piálka. Po celou dobu degustace jsme byli v pohodové atmosféře zásobeni dobrými víny. Bylo nám fajn a tak jsme si na závěr koupili několik lahví do penzionu. Škoda jen, že Pavel usoudil, že se sylván na stará kolena nebude učit pít, a rozsekal ho o podlahu.

Druhý den jsme po nákupu proviantu v marketu dorazili na hranice, kde jsme za pěkného počasí na vinici posnídali. Pokračovali jsme malebným Weinviertlem, kolem Retzu do Kamptalu. Tam jsme si prohlédli vinařské centrum Langenlois a absolvovali jsme degustaci ve vinařství Steininger s příjemnou obsluhující dívčinou. Příjemný personál, jak se později ukázalo, jsme ale potkávali úplně všude. Na pěkném statku jsme degustovali různá provedení Grüner Veltlineru a Rieslingu, abychom si následně mohli podle chuti nakoupit. Z Langenlois jsme měli do Kremže již jen kousek. Camingplatz Donaupark jsme znali již z minulé návštěvy a tak ubytování proběhlo bez komplikací. Odpolední příjemné občerstvení v zahradní restauraci ve Steinu bylo odměnou za „náročný“ den. Po návratu do kempu následovalo večerní posezení, tak jako je na zájezdech obvyklé. Počási ovšem velkému kempování nepřálo, otravovala zima, vítr a zatažená obloha.

Ve středu se počasí nezměnilo, ale aspoň zatím nepršelo. Vyrazili jsme přes Dunaj a po pravém břehu jsme proti proudu veletoku vjeli do Wachau. Přes nádherné scenerie řeky, hor a vinic jsme přijeli do Melku, kde následovala téměř povinná návštěva slavného krásného barokního kláštěra. Následně jsme se po levém břehu Dunaje dopravili do zdejšího vinařského centra Weissenkirchenu. Zde jsme se i přes Ruhetag vnutili na degustaci ke Claudii Denkové. Přes počáteční rozpaky paní vinařky to bylo moc fajn. Odvděčili jsme se poměrně bohatým nákupem dobrých veltlínů a ryzlinků. Z Weissenkirchenu to byl jen kousek do další významné obce Dürnsteinu, který je znám především slavnou hradní zříceninou. V Dürnsteinu je obrovská a moc pěkná prodejna vinařského sdružení Domaine Wachau, kde jsme pochopitelně neodolali a opět nakupovali a nejen veltlíny a ryzlinky, ale i Neuburg a Gelb Muskatel. Ve zbylém čase jsme navštívili centrum města Krems a poseděli v restauraci.

Další den byl v plánu výlet po Kremstalu. Nejprve jsme vyjeli do kláštera Göttweig, což je impozantní místo s krásnými výhledy. V klášteře je také expozice, kterou jsme za 7 euro vstupného prolezli. Následoval výlet po zbytku Kremstalu a pozdní oběd (výborný gulášek) v Kremži. Ve městě jsme nakoupili víno na večer, který jsme trávili v kempu. V noci již bohužel trochu pršelo.

Pátek – den odjezdu z Kremže. V proměnlivém počasí jsme jižně od Vídně projeli do Burgenlandu do oblasti Neusiedler See – Hügelland a dále na východní pobřeží do oblasti Neusiedler See. Ubytovali jsme se ve velkém, ale v této roční době a počasí klidném kempu v Podersdorfu. Po krátkém odpočinku jsme vyrazili na degustace do města. Objevili jsme moc pěkný sklep vinařství Silvia Steiner s moc příjemnou paní majitelkou. Na degustaci opravdu nešetřila a tak jsme v povznesené náladě z konzumace Zweigeltu, Blaufränkisch, St.Laurent a Cuvee Apatsch a Fürstliches Prädium slušně nakoupili a ihned po uložení nákupu do auta jsme degustovasli ve vinařství Ettl Blaufrankisch a Zweigelt, které nezklamaly, výborný byl i Cabernet Sauvignon. Nakoupili jsme i stolní Zweigelty za výhodnou cenu. Jednalo se o fakt příjemné víno v litrových lahvích s „pivním“ uzávěrem, které nám posloužilo jako pití na večer v kempu, kde jsme poseděli dlouho do tmy.

Ráno bylo konečně slunečno a balení proběhlo bez obtíží, rychle jsme zaplatili a vypadli přes Bratislavu na Moravu a domů.

Celý program zájezdu jsme beze zbytku splnili. Ochutnali jsme jako obvykle spoustu dobrého vína s pohodovou obsluhou na všech vinařstvích. Celý zájezd proběhl v pohodě, s malou dávkou ujetých kilometrů. Škoda jen toho počasí.

Odkazy

  2001 - 2020 © Vinný kroužek                                                                                                                                                Hlavní stránka