Stránky Vinného kroužku
 Vyhledávání
 Náhodný obrázek
 Odběr novinek
Máte zájem o zasílání novinek emailem? Zaregistrujte se:

2013 Provence

Plán 13. zájezdu vinného kroužku

Předpokládaný termín: 31.8. - 7.9.2013


Plán zájezdu:

Přátelé, kamarádi,


po loňském úspěšném putování Německem se pokusíme vysoko nastavenou laťku udržet a spojit příjemné a užitečné s nádherným. Výsledkem je plán na letošní fakt nadupaný výlet, který se koná od 31.8. do 7.9.2013. Zajedeme si po naší oblíbené trase do Ligurie a po Cote d'Azur do provensálských vinných oblastí a zase zpět přes Itálii.

Klasifikace francouzských vín

Ve Francii existují čtyři jakostní stupně:

Celou situaci komplikují místní apelace v rámci AC vycházející z historicky jiných klasifikačních stupňů, hlavně v Bordeaux – Chateau (např. Crus classés, Crus grands burgeois) a v Burgundsku – Domaine (premier cru, grand cru, domaines). Další podrobná dělení v jednotlivých územních apelacích existuje prakticky všude a přesahují rámec tohoto základního přehledu.

Etiketa francouzských vín

Apelace je často vytištěna výrazněji než jméno vinaře


Plánovaná trasa

Den I. (31.8.2013)

Odjezd z Náchoda nejdéle kolem 7. hodiny, přesné místo bude určeno operativně s přihlédnutím na Nemocniční ulici přecpanou svatebními vozy. Popisovat trasu prvého dne je zbytečné, nocleh na Gardě, patrně v Torri del Benaco (už jsme tam spali) nebo na lombardském břehu v Prommontoriu, kde už to taky známe. Bude záležet na čase.

Den II. (1.9.2013)

Ráno odjezd z Gardy na dálnici směrem na Piacenzu a dále na Tortonu, kde se nabízí odbočka k jihu a zastávka v Gavi, nejlépe s nákupem vemen, který může zhatit fakt, že 1.9. je neděle. Z Gavi se v Ovadě vrátíme na dálnici a pak po pobřežní dálnici dojedeme až do Imperie. Zde nocleh v baráku v Montegrazzie (ideální varianta) nebo v některém z pobřežních kempů.

Den III. (2.9.2013)

Ráno se pobalíme a vydáme se na Cote d´Azur. Po dálnici dojedeme až do Monaka a pak se po pobřeží vydáme z Monte Carla do Nice, projedeme se po Promenade des Anglais a dále po dálnici až do Le Muy. Pokud budeme chtít navštívit St.Tropez, musíme odbočit k jihu. Následně dojedeme do Toulonu skrze vinařskou oblast Cotes de Provence (nejrozsáhlejší AOC oblast Francie – 20,5 tis ha vinic) a dále do známé oblasti na pobřeží – Bandol (1,5 tis ha výměry vinic), která se vyznačuje svou zvláštní polohou a izolovaností. Pochází odtud nejlepší červená vína z Provence: Bandol Rouge se vyrábí především z odrůdy Mourvédre, s možnou příměsí Grenache a Cinsaultu. Toto víno zraje minimálně 18měsíců v sudech a dá se archivovat, ale pro spoustu lidí je zbytečně drahý a dost tvrdý. Bandol je proslavený hlavně pro růžovou varietu (Marvédre, ale hlavně Cinsault), který je vhodný třeba k uzenému lososu s letním salátem. Bandol Rosé jsme chutnali na posledních schůzkách a vzorky se setkaly s úspěchem. Nedaleko Bandolu je oblast Cassis s dominujícím Cassis Blanc, což je výborné víno. Místní poptávka se ale prakticky kryje s produkcí. Víno se vyznačuje vůní po včelím vosku, zralém ovoci a cedru.

Z Cassis je to již kousek do Marseille, kde je plánována zastávka (pokud zaparkujeme) s prohlídkou. Z Marseille se pak vydáme na sever směrerm na Aix-en-Provence, kde je plánován nocleh v kempu Les Collines nedaleko Bouc Bel Air eventuelně v kempu Arc en Ciel přímo v Aix.

Den IV. (3.9.2013)

Návštěva Aix-en-Provence. Město vody a město umění, kde bychom se chtěli projít po stezce značené písmenem C, čili ve stopách Paula Cézanna a podívat se na Hodinovou věž, na třídu Cours Mirabeau s termálním pramenem a s alejí krásných platanů. Z města poté vyjedeme do nejmenší francouzské apelace Palette s pouhou výměrou 42 ha, proslavenou výrobou hutných vín všech barev, především pak červených vín, která patří na tradiční vánoční tabuli v Provence.

Z oblasti Palette se otočíme na západ a vyrazíme prozkoumat oblast Coteaux d´Aix-en-Provence . Tato rozsáhlá oblast produkuje 125 000 hl vína ročně. Pro růžové víno (82 % produkce vína) a červené víno (14 % produkce vína) se pěstují především Cabernet Sauvignon, Carignan, Cinsault, Counoise, Mourvédre, Syrah a Grenache. Pro bílé víno, které tvoří jen 4 % produkce vína, jsou typické odrůdy Bouboulenc, Vermentino (neboli Rolle), Clairette, Grenache blanc, Ugni blanc a Sauvignon. Rosé je lehké,ovocné a velmi příjemné; pije se mladé.

Dále vyjedeme po směru Eguilles, Lignane, Lambesc a Cazon, kde se otočíme na východ a po levém břehu řeky La Durance se vydáme do oblasti řeky Verdon, k přehradě Sainte-Croix, která je třetím největším jezerem ve Francii. Odtud se táhne ke Castellane známý, místy až 700 m hluboký, kaňon řeky Verdon - Georges du Verdon.

Ubytování v jednom z mnohých kempů v Castellaně, například v Camping La Colle.

Den V. (4.9.2013)

Z Castellane zamíříme typickou provensálskou vápencovou krajinou na jih, skrz chráněné území v okolí řeky l´Artuby a vjedeme zpět do největší oblasti AOC – Cotes de Provence, která zahrnuje 84 obcí a má výměru vinic přes 20 000 ha. S roční produkcí 949 000 hl vína. Vzhledem k velikosti oblasti a rozmanitosti poloh od moře až po Alpy neexistuje jeden, ale více typů Cotes de Provence, a proto se oblast dělí na 5 terroirs. Ve varietě Rosé seženeme vína různých odstínu, povětšinou jsou to vína suchá, ovocná a také elegantní. V kategorii Rouge se dá sehnat velký počet variet vůní, chutí a charakteru. Většinou se jedná o vynikající víno s ovocnými tóny, někdy však robustní, hutné, a tedy je nutné ho archivovat.

Dále zamíříme k městu Draguignan a odtud na JZ na Lorquesi a zpět na les Arcs a vjedeme do podoblasti AOC Cótés de Provence Fréjus. Tu projedeme napříč směrem na Bagnols en Foret, kde se vydáme na sever po silnici D562, která nás zavede východním směrem do další známe provensálské destinace Grasse. Toto město je proslavené parfemy, nachází se zde i jejich museum s originálním kufříkem Marie Antoinetty. Město dýchá atmosférou zašlých časů. Z Grasse sjedeme na dálnici D 8 a vyrazíme do Montegrazzie.

Den VI. (5.9.2013)

Den věnovaný Ligurii, který zřejmě zahájíme koupí oleje. Poslední oblast z Ligurie, kterou jsme ještě neviděli a která jistě stojí za vidění je Cinque Terre. Vzdálenost z Imperie je zhruba 200 km, ale většina je po dálnici, takže návštěva je určitě možná. Nejvíce ceněné ligurské víno se pěstuje právě v tomto regionu.

Den VII. (6.9.2013)

Pobalíme a odjedeme na sever přes oblast Barbera, Barbaresca a Dolcetta. Na Gardu je to skoro 500 km. Nocleh v jednom z prověřených kempů.

Den VIII. (7.9.2013)

Ráno vyrazíme po známé cestě z Gardy přes Brenner domů.

Krásné zážitky, silnou výdrž, pevné zdraví a šťastnou cestu!

  2001 - 2020 © Vinný kroužek                                                                                                                                                Hlavní stránka