Stránky Vinného kroužku
 Vyhledávání
 Náhodný obrázek
 Odběr novinek
Máte zájem o zasílání novinek emailem? Zaregistrujte se:

2014 Burgundsko, Beaujolais, Savojsko

Plán 14. zájezdu vinného kroužku


Plán zájezdu:

Clos de Vougeot
Přátelé, kamarádi,


utíká to jako voda a už je tady plán na další zájezd našeho kroužku. Na nominačním večírku u Ivoše bylo rozhodnuto o cestě do vrcholné a nesmírně atraktivní oblasti světového vinařství, kterou jsme zatím vynechávali – do Burgundska. Dále navštívíme kouzelnou krajinu Savojska a trochu opomíjenou Juru. Odjezd je tentokrát v sobotu 30.8.2014 a předpokládaný návrat o týden později 6.9.2014

Mersault

Klasifikace francouzských vín

Ve Francii existují čtyři jakostní stupně:


Burgundská klasifikace má samostatný přísný pětistupňový systém

Etiketa francouzských vín

Apelace je často vytištěna výrazněji než jméno vinaře

Slovníček

SklepmistrLe caviste
VinařLe Vigneron
KvasinkyLevure
LisováníPressurage
ČiřeníClarification
MícháníMelange/Coupe
Barikový sud-225 lBarrique
Sud 450 l a víceTonneau
DubChene
LáhevBouteille
LahvováníEmbouteillage
Je možné ochutnat vaše vína? Est-il possible de deguster vos vins?

Burgundsko

Plánovaná trasa

Den I. (30.8.2014)

Odjezd z Náchoda opět ráno co nejdříve, ideálně v 5 hodin. Čeká nás opět 1100 km. Směr je již mnohokrát vyzkoušen: Praha - Rozvadov - Nürnberg - Karlsruhe - Mulhouse - Besancon - Beaune a nocleh v kempu v Mersaultu.

Den II. (31.8.2014)

Burgundsko

Burgundsko je nejbohatší země mezi bývalými francouzskými vévodstvími a odnedávna proslulo svými vynikajícími víny. Je to vinařská oblast s několika uzavřenými samostatnými regiony. Jedná se o značně rozdrobený vinařský region s průměrnou rozlohou 6 ha vinic na jednoho pěstitele.

Nejvýznamnější oblasti:

Burgundská vína se vyváží do takřka 180 zemí světa. Oficiálně se vyveze 92 milionů lahví a celkový obrat je 743 milionů euro. Zajímavostí je stále větší nárůst v kategorii bílých vín.

Tento den nás čeká nabušený a vzrušující výlet do obou podoblastí Cote d´Or. Oblast je pojmenována podle zcela nenápadného hřebenu, jehož některé polohy přinášejí tak jedinečná a velkolepá vína. Celkem 30 vinohradů je zde v kategorii Grand Cru a přes 600 v Premier Cru.

Cestu začneme rychlým přesunem do oblasti Nuits-St-Georges a zahájíme na severním okraji v Gevrey-Chambertin. Zde se rodí sametová a ušlechtilá vína s nejdelší dlouhověkostí. Nejvýznamější polohy - Chambertin a Clos-de-Vougeot, což je 50 hektarů velký vinohrad obklopený zdí. Dále navštívíme byť klidnou a skromnou, přesto výjimečnou, vesnici Vosne–Romanée. Názvy vinařů představují sbírku proslulých jmen a ve sklípcích leží jedny z nejdražších vín na světě. Na vrcholu burgundské hierarchie je po 300 let vinice Romanée Conti (1,8 ha), jejíž hrozny se sklidí za jediné odpoledne.

Z nejznámějších pěstitelů jsou to např. Domaine Robert Arnoux,Domaine Meo-Camuzet, Domaine Gros Frére et Soeur, Domaine Ane Gros,Domaine des Perdrix a celá řada dalších.

Cestou do Vosne–Romanéé bychom neměli minout významnou vinařskou památku - zámek Clos de Vougeot sídla Bratrstva rytířů degustačního poháru, založeného v roce 1934 skupinou burgundských vinařů, aby bojovali proti propadu prodeje burgundských vín a hájili je. Soudě dle dnešní poptávky a cen se jim to opravdu podařilo.

Přes samotné Nuits-St-Georges se přesuneme na jih do Cote de Beaune. Nemůžeme minout vinice v Aloxe-Corton pod zalesěným vrchem. Zde je 63 hektarový vinohrad, který před 1200 lety patřil Karlu Velikému, nazvaný Nicolas Rolin a pěstuje se na něm věhlasné bílé Chardonnay Corton-Charlemagne s výnosem pouhých 143 000 lahví, jejichž dražba v Hospicu v Beaune plodí velké emoce. Nejvýznamější pěstitelé např Domaine Bonneau Du Martray.Domaine D´Ardhuy a Maison Joseph Drohuin. Přes neméně slavné Savigny už je to jen kousek do Beaune

Hospices de Beaune

Beaune

Beaune je prastaré město se zachovalou hradbou, které je centrem Cote d´Or. Největší turistická atrakce je slavný Hospices de Beaune, který byl založen Nikolasem Rolinem v 15. století jako nemocnice a chudobinec. Zvláštní řád se zde staral o nemocné a chudé až do roku 1993, kdy byla postavená nová nemocnice. Hospic však vlastní velmi cenné vinice, které získal většinou během několika staletí jako dary občanů. Nyní spravuje asi 60 ha vinic nadačního fondu. Vína uložená do sklepů Hotel-Dieu se každoročně třetí neděli v listopadu draží na „dobročinné burze,“ na kterou se sjíždí spousta zájemců a obchodníků. Další památky v Beaune jsou museum vín v paláci burgundských vévodů, vinné sklepení otce a syna v domech č.p. 5-7 v ulici College, museum hořčice - La Motarderie a chrám Notre-Dame.

Po prohlídce města se vydáme za dalším velkým jménem a to je Pommard se znýámými víny Les Rugienos a Les Epenots.Hospices de Beaune vyrábí své jedno z nejlepších cuvée Dames le Charité z hrrznů obou těchto vín.Ke zámým vinřů se řadí Domaine de Montille se svým les Rugienos,Comte Armand v severní části Pommardu a dále Clos de la Commaraine a Domaine Parent.

Sousední oblastí je okolí obce Volnay,kde se pěstuje množství červeného vína.Tato vína jsou lehčí, svtělejší a při tom brilantní, s vůní po černém rybízus dlouhým parfémovým dozvukem. Dále pokračujeme do srdce pěstování bílého burgundského vína-přejedeme do oblasti Chassagne- Montrachet a Puligny – Montrachet.I když červená vína z nedalekého St.Aubinu jsou dobrá,zemitá a ve zdejší relativitě ne drahá.Grand Cru Montrachet má všechno co má mít- intenzivní buket, zlatavou barvu,šťavnaté husté s dlouhým dozníváním chutě i vůně, Produkuje nejlepší bílá vína Burgundska a pro mnohé í světa.Vinařství jako Domaine Amiot Guy,Domaine d´Auvenay,Joseph Drouhin,Marc Colin et Fils a další by bylo snem navštívit a ochutnat.Z této věhlasné části se vracíme do místa našeho ubytování, živého městečka Meursaultu.Kde se produkují vína vysoké a rovnoměrné kvality,která jsou jen o něco hůře hodnocena než Montrachet.zvláště vína produkována v horních parcelách.Vinaři- Jean-Francois Coche-Dury,Patrick Javillier a Domaine Rémi Jobard.

Plán předpokládá navštívit za dnešní den TOP toho co Burgundsko do produkce nabízí.Celá tato část se rozkládá v oblasti o délce pouhých 50 km. Nocleh je plánován ve stejném kempu jako první noc.

Vosne – Romanée

Den III. (1.9.2014)

Ráno po sbalení vyrazíme na jih. V těsném sousedství Montrachetu začíná oblast Chalonské vrchoviny Cote Chalonnaise. Celá oblast je zdrojem jednodušších, ale dobrých vín apelace AOC Bourgogne za rozumnou cenu.

Vyjedeme směrem na Chagny a postupně navštívíme 5 nejvýznamnějších vinařských vesnic. Hned v prvním prosluněném údolí za Chagny leží první z nich: Bouzeron. Je to jediná burgundská apelace pro jednodruhové víno - bílé vin village, odrůdy Aligoté (Aubert de Villaine,m.j. také vlastní část Vosne Romanée).

O kousek dál leží vesnice Rully, kde produkují jak červená (Pinot Noir), tak ve větším objemu bílá (Chardonnay) vína. Jedná se o svěží víno s dostatkem kyselin (Vincent Dureuil-Janthial). Produkuje se zde i Cremante de Bourgogne.

Nedaleko leží nejznámější obec oblasti Mercurey, kde se produkují 2/3 červených vín oblasti Chalonnaise. Vinohrad zde vlastní i rodina F. Mitteranda. Zdejší Pinot noir je konkurenceschopný s pinoty Cote de Beaune. Je zde více premier cru a proto i nižší ceny. Ivoš doporučuje nákup ve skalní vinotéce, do které se těšíme. Mezi zdejší pěstitele patří například Antonin Rodet nebo Domaine Faiveley.

Jižněji, v úrovni střediska celé oblasti Chalon sur Saone, leží obec Givry, typické burgiundské městečko s bohatstvím historických památek a produkcí červených vín, ceněná jsou zvláště z vinohradu Clos Jus, ale znalci ocěňují i zdejší Chardonnay (Domaine Joblot). Na jihu regionu leží čistě bílá oblast Montagny. Zdejší bílá vína měli v oblibě mniši ze slavného opatství v Cluny. Nejznámější vinicí je Louis Latour. Vína jsou tu plnější, ne příliš komplikovaná.

Odsud zamíříme k Saoně do krásného historického městečka Tournus, ležícího na místě púvodního antického římského tábora, nazývaného také městem zahnutých uliček.

Tournus

Odsud také začíná oblast vinic Maconnais, pojmenované podle hlavního města oblasti Maconu, který leží také na Saoně. Jedná se o poměrně rozhlehlou hezkou kopcovitou oblast, jejíž vína se v poslední době rychle zlepšují. Kromě vína je oblast známá produkcí hovězího plemene Charolais. Vyrábí se zde jak vína červená (Gamay a Pinot Noir), tak vína bílá, která zde jasně dominují. V 90 % je to Chardonnay a zbytek pak hlavně Pinot Blanc. Vína z okolí Tournusu dávají výhodný poměr cen/kvalita.Vydáme se do nedaleké vesničky se šťastným názvem Chardonnay v jejímž oklí se také robustní a dostupné Chardonnay pěstuje.

Dostáváme se do nejlepších vinařských lokalit východního Maconnais a to je do Viré a Clessé. Výborný Merlin Viré Clessé pořídíte v Čechách za 450 Kč a kvalitní vína Macon Villages a Macon Fuisée už od 270 Kč. Uvidíme místní ceny. Před námi je vrchol Maconnaise – oblast Pouilly Fuissé, to je Chardonnay jiné kategorie, plné až překypující, šťavnaté a voňavé. Kvalita je dosažena patrně díky zdejším vápencovým pahorkům s alkalickou půdou. Nejznámější je bledě růžový bral Roche de Solutré, pod nímž se rodí jedny z nejvýznamnějších burgundských vín. Mezi místní vinaře patří Daniel Barraud, Domaine Cordier Pére et Fils, Domaine Valette.

Odtud již rychlý přesun do Fleurie, do kempu Municipal la Grappe.

Roche de Solutré

Den IV. (2.9.2014)

Den zahájíme prohlídkou Maconu, centra regionu a historického města na pravém břehu Saony. Na kouzelném náměstí Place aux Herbes s tržištěm stojí Maison de Bois, dřevěný dům z 15. století ozdobený bizarními řezbami i s obscénními výjevy, klášter Uršulinek, most svatého Vavřince. Nabízí se zde možnosti nákupů v pěkných vinotékách. Macon je známý významnou prestižní vinařskou výstavou a trhy, které se konají tradičně každou 3. sobotu v dubnu.

Odtud se obrátíme opět na jih a zamíříme do oblasti Cru Beaujolais. nejjižnější oblasti Burgundska, která je však co do produkce a charakteru vín zcela odlišná. Je to hezká, pohodová krajina s dominancí červené odrůdy Gamay, které se zde na písčitých jílech a žule daří. Klasické Beaujolais je svěží, lehké, živé a lahodné. Nejlepší vína pocházejí ze severní části, v poměrně úzkém pruhu AOC Cru Beaujolais. Jinak se v Beaujolais vyrobí stejně jako v ostatních regionech Burgundska dohromady. Kvalitativně lepší vína nesou označení Beaujolais Villages, které smí používat 38 obcí. Většinu ze slavných “deseti cru“ navštívíme. Vína jsou zajímavá, svěží s jemným buketem, ale nevhodná k archivování.

Vydáme se po trase St. Amour (georges Dubeoeuf, a Domaine Le Cotoyon) Julienas (Domaine du Clos du Fief), Chenas, Chiroubles, Morgon(Domaine Francois et Jean Calot), do největší oblasti Brouilly a Cotes de Brouilly na úpatí hory Mont Brouilly, což je velmi kvalitní poloha. Zde se obrátíme zpět na sever a vracíme se do našeho Fleuire. Prohlídka místa a jak radí Ivoš: nákup vín v Caves des producteurs des grands vins de Fleurie. Tady je úplně vše z regionu. Doporučení vinaři ve Fleurie: Coudert Pére et Fils, Georges Duboeuf.

Nocleh opět ve Fleurie v kempu Municipal la Grappe.

Macon, Maison de Bois

Mont Brouilly

Den V. (3.9.2014)

Ráno sbalíme, posnídáme a v klidu vyrazíme do Savojska. Čeká nás 165 km do Chambéry, většina se ale dá jet po dálnici. Rozloha savojské vinné oblasti je skoro stejně velká jako celé Burgundsko, ale vzhledem k tomu, jak jsou vinohrady roztroušené po celém Savojsku, je jejich výměra sotva pětinová. V oblasti je jediná apelace Vin de Savoie. Dále je zde vyčleněno 14 individuálních Cru. Vína se pěstují různých druhů, přičemž bílých se pěstuje dvakrát více než červených.

Ubytování v kempu v městečku Les Marches. 200m od kempu je krásné vinařství Chateau De La Violete s dominantou obrovského libanonského cedru. Pěkná vinotéka nabízí vynikající vína a dobré ceny.

Odpoledne bychom se ještě mohli rozjet po okolí, jelikož budeme v oblasti největší viniční plochy Savojska se samostatnými Cru – Apremont a Abymes, která se nacházejí na úpatí hory Mont Granier jižně od Chambéry.

Mont Granier

Odrůda Jacquére zde dává nejvýraznější víno. V oblasti obce Chignin (v těsné blízkosti Les Marches) se rodí jedny z nejlepších vín Savojska se specialitou Chignin –Bergeron z odrůdy Roussane, která patří k nejsilnějším aromatickým bílým vínům. Daří se zde také odrůdě Mondeuse.

Den VI. (4.9.2014)

Tento den se vydáme do dalších apelací Savojska. Nejdříve do Bugey, západně od jezera Bourget. Specialitou jsou zde lehká perlivá bílá i růžová vína z odrůdy Roussette, najde se zde i Chardonnay. Dále na sever dorazíme do oblasti Seyssel, kde jsou specialitou šumivá vína z odrůdy Altese a Molette. Kousek na sever od Seysselu leží cru Frangy s kvalitními víny odrůdy Roussette. Návrat do Les Marches po východním břehu jezera Bourget. Nocleh na stejném místě.

Den VII. (5.9.2014)

V pátek nás čeká 550 km dlouhý přesun, abychom se přiblížili domovu. Po rychlém odjezdu z Les Marches se vydáme přes Chambéry a Belley na dálnici A42 a A39 do Lons de Saunier v Juře.

Jura

Jura je menší, pro širší veřejnost dost neznámá oblast. Vyrábí se zde převážně bílá vína. Nejrozšířenější místní odrůda Savagnin, ze které pochází také největší zajímavost: vin jaune, což je francouzská obdoba sherry. Jde o mladé víno z co nejzralejších hroznů, které se stáčí do sudů, kde zraje 6 let. Víno se v sudech zklidňuje a na hladině tvoří „flór“ - vrstvu kvasnicové plísně, která uzavře víno pod sebou. Je to víno s typickým ořechováým aroma a prodává se lahvích clavelins o objemu 0,62. Vydrží i několik desítek let. Toto víno je vhodné dekantovat. Odrůda Savagnin se často používá do smesi s Chardonnay. Pěstují se tu i burgundské odrůdy, včetně Pinot Noiru. Z lokálních odrůd pro speciální poříznivce najdeme Poulsard a Trosseau.

Jura

Projedeme přes oblast L´Etoile (pojmenované podle fosilie ve zdejších vápencích), budeme pokračovat do Chateau-Chalon, hlavního střediska vin jaune. Následně zamíříme do oblasti Arbois s červenými víny, zejména aromatickým vínem Poulsard.

Arbois

Dále kolem Besansonu na dálnici a rychle do cíle dnešního dne, alsaského Obernai. Nocleh v nám již dobře známém kempu.

Den VIII. (6.9.2014)

Po nezbytných ranních nákupech lokálních vín vyrazíme rovnou domů po dobře známé trase.

A to je vše! Přeju všem účastníkům bohaté zážitky, výborná vína a lokální labužnické speciality. Myslím si, že nabídka je více než bohatá.


Roman

  2001 - 2020 © Vinný kroužek                                                                                                                                                Hlavní stránka