Stránky Vinného kroužku
 Vyhledávání
 Náhodný obrázek
 Odběr novinek
Máte zájem o zasílání novinek emailem? Zaregistrujte se:

2016 Sancerre, Pouilly Fumé, Chablis

XVI. zájezd vinného kroužku

11.9. - 16.9.2016

účastníci: Ivoš, Jarda, Miloš, Míra, Pavel, Roman, Roman K.


Fotogalerie:

Klepnutím na pás obrázků přejdete do alba

Popis zájezdu:

Den I.

Ještě za tmy je v nedělním ranním tichu 11. září 2016 odšpuntován sekt a po tradičním přípitku ihned vyrážíme, protože nás čeká 1100 km. Zkrátka není na co čekat. V Praze vyzvedáváme Romana K. a pokračujeme známou trasou Rozvadov – Nürnberg – Karlsruhe - Mulhouse – Besancon - Meursault. Kromě, již bohužel tradičních komplikací na A5 mezi Karslruhe a Freiburgem, proběhla cesta jinak v pohodě.

Ubytování v kempu La Grappe v Mersaultu, kde jsme jako štamgasti zakoupili kempingové cuvée. Bílé se dalo, ale to červené bylo fakt divné.

Den II.

Ráno při balení musela být odražena snaha části účastníků zájezdu o alespoň jednodenní setrvání v Burgundsku, ale redukovaný program nám nedával prostor, takže jsme si zajeli na kafíčko na náměstí v Meursaultu a pak rychle přes Autun a Nevers k Loiře. Naše první zastávka byla v kláštěře a kostele Sainte-Croix-Notre-Dame v La Charité sur Loire. Původní bašta Hugenotů se následně stala zastávkou poutníků na cestě do Compostely. Kláštěr je zapsán do seznamu památek UNESCO.

Z La Charité už je to jen kousek do Pouilly sur Loire, kde jsme se hned vrhli na ochutnávky natěšeni na Pouilly Fumé. Naše první zastávka byla v Cave des Criots pana Bruno Blondeleta. Sauvignony nezklamaly, takže proběhly první nákupy a rychle jsme pokračovali dál. Navštívili jsme vinařství Domaine Tinel-Blondelet, kde nám sympatická majitelka předvedla další Pouilly Fumé a Sancerre. No ještě jsme neměli dost a bylo potřeba koupit víno na večer, tak jsme navštívili družstevní prodejnu Caves de Pouilly, kde proběhl nákup výborného sauvignonu Le Chant de Vignes od Josepha Mellota a pomalu se nám už auto zaplnilo (a to byl první den).

Bylo na čase se ubytovat, a tak jsme vyrazili hledat kemp „Flower Camping Les Portes de Sancerre“ v Saint Saturu, kde jsme měli objednaný mobil home. Přivítala nás příjemná obsluha, fajnový kemp a hezký mobil home… prostě pohoda. Večeři jsme uvařili v dobře zařízené kuchyni a pak už došlo na degustaci dnešních nákupů. Večer nás navštívil sympatický borec ze sousedního mobil homu – Yves, původem z Bretaně, který nám předvedl několik vín z okolí a dal nám tipy na degustace. Byl to fakt hezký večer.

Den III.

Třetí den našeho wine tripu jsme měli v plánu apelace v okolí Sancerre. Naše první cesta vedla do apelace Menetou Salon. V obci Parassy jsme navštívili sympatického vinaře Andre Dezata z vinařství Andre Dezat et fils. Sotva se vrátil z tenisu, tak se nám věnoval a předvedl opět výborné sauvignony. Degustaci završil velmi dobrou hruškovicí.

V samotném Menetou Salonu jsme se do Chateau nedostali, tak jsme pokračovali dál. Polední siestu jsme trávili na velké lesní křižovatce, kde jsme rozbalili bufet. Teplota dosahovala takřka 35 stupňů. Dále jsme pokračovali přes malou apelaci v Quincy do obce Reuilly, kde jsme navštívili Gerarda Cordiera a ochutnali (a pochopitelně nakoupili) vzorky zdejší produkce – Sauvignon, Pinot Noir i Pinot Blanc.

Na zpáteční cestě jsme si prohlédli další památku ze seznamu UNESCO – bombastickou katedrálu v Bourges. Při návratu do kempu jsme se stavili v Cosne–Cours sur Loire, ve velkém obchoďáku Autan doplnit proviant, a pak jsme jeli vařit do kempu. Náš nový kámoš Yves odjížděl tak jsme se rozloučili a ve večerním vedru jsme opět studovali vzorky (ještě, že jsme měli velkou lednici).

Den IV.

Další den jsme věnovali průzkumu samotné apelace Sancerre. V nejlepších polohách oblasti v obci Bué jsme degustovali ve velkém a opravdu moderním vinařství Cave Christian Thirot. Kde se nám paní Thirotová opravdu věnovala a provedla nás celým provozem, který na nás udělal opravdu velký dojem. Kromě sauvignonu jsme zde zkusili výborný pinot noir (zvláště barikovaný Fut de Chene) a to i v růžové variantě.

Odtud jsme jeli hledat vinařství, které nám doporučil Yves, a to Daniela Chotarda v Crezancy, který provozuje vinařství se svým synem Simonem. Objevili jsme neskutečného člověka: skvělého vinaře, muzikanta, šoumena a baviče. Měl na nás sice jen deset minut, ale strávil s námi víc než hodinu. A to jsme si s ním málem mohli dát ještě jam session. V jeho sklepě jsme našli opět jemné a dokonalé sauvignony a fakt dobrý pinot noir, ale také neskutečnou sbírku vývrtek.

Dál jsme natěšeni pokračovali do významné obce Chavignolu na zdejší proslulé kozí sýry, jejichž snoubení se zdejším sauvignonem je fakt zážitek. Ale prodávat v sýrárně bychom nikdo nechtěli. Po nákupu sýrů za velmi solidní ceny jsme pojedli na krásné vyhlídce nad Sancerre. Pak už nás čekala prohlídka samotného města, kafíčko na náměstí a klídek. Cestou do kempu opět zastávka v Autanu na nákup ingrediencí, protože k večeři byla objednána paella. Začalo se zatahovat a v noci přišel liják a pršelo celou noc, takže díky za mobil home!

Den V.

Ve čtvrtek jsme definitivně opustili náš příjemný kemp a jeli jsme si prohlédnout významnou technickou památku: akvadukt v Briare. Dalším cílem byla naše poslední apelace: Chablis. Zde jsme dali oběd v hezké typicky francouzské hospodě a vydali se na prohlídku. K degustraci jsme zvolili Domaine Long –Depaquit Alberta Bichota. Otestovali jsme chardonnay od normálních Chablis až ke Grand cru. Obsluhovala nás trochu chladná Ruska, ale do ruštiny se jí moc nechtělo. Po nákupech jsme vyjeli na krásnou vyhlídku nad polohami Grand cru.

Ubytovali jsme se v komorním kempu Municipal le Serein, opět s neskutečně příjemnou obsluhou. Ogrilovali jsme klobásy a dojeli všechny vzorky, které nám paní z obsluhy chladila ve své vlastní lednici.

Den VI.

Ráno nás čekalo už pouze balení a takřka 1200 km domů. Cesta zpět byla komplikována klasickými zácpami kolem Karlsruhe a Heilbronnu a lijáky v Česku.

Závěr

Oblast Centre na Loiře je opravdu hezké místo s příjemnou krajinou, výbornými víny v cenově přijatelné hladině, skvělými sýry a pohodou. Chablis je cenově v jiné úrovni a ve městě je to vidět, ale ta vína na to mají. Všude, na rozdíl od některých tendenčních tvrzení v Čechách, jsme zde potkali neskutečné lidi, a to jak vinaře tak i ve službách. Myslím, že by byla velká škoda se sem někdy nevrátit.

  2001 - 2020 © Vinný kroužek                                                                                                                                                Hlavní stránka