Stránky Vinného kroužku
 Vyhledávání
 Náhodný obrázek
 Odběr novinek
Máte zájem o zasílání novinek emailem? Zaregistrujte se:

Valdepeñas

Tadeášova krátká návštěva Valdepeñas

srpen 2014


Oblast Valdepeñas

Valdepeñas je město v provincii Ciudad Real, která je součástí autonomní oblasti Castilla-La Mancha, a nachází se tak ve středním Španělsku. Vinařská oblast s apelací DO (Denominación de Origen) Valdepeñas se rozkládá v nadmořské výšce přesahující 700 metrů a zajímavostí je, že se téměř celá rozkládá na území jiného DO (La Mancha), což ovšem nebrání místním producentům označovat produkty z vinic o rozloze téměř 30 tisíc hektarů lokální apelací. Nejocenější vína produkují na západě v Los Llanos a na severu v Las Aberturas.

Oblast Valdepeñas na mapě Španělska

S pěstováním vinné révy v této oblasti začali již kmeny Iberijců (zhruba 6. století př.n.l.) a tradici následně rozvíjeli Římané i Maurové, za jejichž vlády měl region dokonce speciální privilegium od Toledského chalífátu. Po konci Maurské vlády se vína začala exportovat i do jiných částí Španělska. Na konci 18. století dosahovala roční produkce asi 3.2 milionu litrů. Další rozvoj oblasti umožnilo vybudování železniční tratě v roce 1861, které umožnilo větší export a vína se tak dostala i do zámoří, zejména na Filipíny a do Jižní Afriky. V roce 1895 začal speciální vinný vlak (tren del vino) zásobovat Madrid. Oblast se pak vzpamatovala i z nepříjemností kolem roku 1911, kdy vinice postihl mor. Místní vinohradníci na to zareagovali výsadbou nových odrůd, zvětšila se například plocha bílé odrůdy Airén. Oficiální apelace byla oblasti udělena v roce 1932.

Znak apelace DO Valdepeñas

Ještě do konce osmdesátých let se v oblasti pěstovalo více bílého než červeného vína (56 % v roce 1989), ale změny na trhu přiměly producenty k poměrně drastickým změnám a v roce 1999 už činila produkce bílého vína pouze necelých 14 %, kdežto zastoupení červeného vína přesáhlo 80 procent. Původcem těchto změn nebyla pouze výměna rostlin na vinicích, ale také snížení celkové produkce, která za deset let klesla ze 75 na 58 milionů litrů. Výsledkem je vyšší kvalita nabízených vín, což ilustruje také fakt rostoucího zájmu v zahraničí. Export vzrostl v devadesátých letech ze dvou na 11 milionů litrů. V posledních deseti letech byla kvalita třikrát hodnocena jako dobrá, šestkrát jako velmi dobrá a v roce 2007 dokonce jako exceletní.

Hodnocení kvality posledních ročníků v oblasti

Centrem regionu je stejnojmenné město, které kromě velkého závodu společnosti Felix Solís nabízí množství malých obchůdků s vínem, slušné spektrum vinařů a velmi pěkné muzeum vína. Přímo ve městě se také nachází větrný mlýn a tak jako v každém španělském městě také plaza de toros, tedy stadion na býčí zápasy.

Způsob sázení révy

Způsob výsadby, tedy vzdálenost jednotlivých rostlin, záleží na výtěžnosti půdy. Způsob výsadby vín s apelací Denominación de Origen Valdepenas je zvaný Marco Real (královská míra) a je charakteristický rozestupem 2,5 metru mezi každými dvěma sousedními keři ve všech čtyřech směrech.

Královská míra

Pěstované odrůdy

Cencibel

Jedná se o španělskou odrůdu, která se kvůli své kvalitě pěstuje odpradávna ve většině tamních vinařských oblastí. Jde tak o klíčovou odrůdu většiny dobrých španělských červených vín. Je známé pod nejrůznějšími synonymy: Tempranillo, Tinto fino, Escobera, Chinchillano a Vid de Aranda.

Dává víno výrazné barvy s relativně nízkou kyselostí. Má velké množství vůní i chutí v závislosti na způsobu výroby (maceraci, zrání, stárnutí). Na konci procesu se nachází víno, kterému dominuje jeho hřejivý a jemný charakter, který nás zve k jeho ochutnání.

Garnacha

Španělsko je považováno za rodiště odrůdy zvané Garnacha, která se postupně rozšířila do velké části světa. Ve Španělsku se nazývá různými synonymy: Aragonés, Garnacha común, Carnacha negra, Garnacha tinta, Garnacha del país, Garnatxa, Giró, Garnacho, Gironet, Granaxa, Lledoner, Navarra, Tinto aragonés, Tinto de Novalcarnero, Tinta menuda, Tintilla, Tinto de Valdepenas a Toledana.

Víno Garnacha má atraktivní zlatavě červenou barvu. Obecně je třeba smíchat tuto odrůdu s jinými, aby se zjemnila jeho výrazná chuť.

Cabernet Sauvignon

Je to druh černého vína, který má na světě největší úspěch. Tato vinná réva se vyvinula v Bordeaux a její jméno začalo být známé od přelomu 18. a 19. století. Kvůli tomu, že se rostliny brzy vyčerpávají a začnou málo rodit, pěstuje se pouze na místech, kde se očekává obdržení vysoce kvalitního vína.

Víno je velice bohaté na tříslovinu a mělo by stárnout několik let v dubových sudech, aby se otevřelo a rozvinulo veškeré jeho aroma. V mladém víně je znát chuť červeného rybízu a ve starším chuť cedrového dřeva. Chuť mladého Cabernet Sauvignonu je hrubší kvůli vysokému obsahu třísloviny.

Airén

Je to jedna z nejstarších a tradičně nejpěstovanějších bílých odrůd v centrální oblasti Španělska. Je známé pod jmény Airén, Lairén Manchega, Valdepenera a Valdepenera Blanca.

Toto víno charakterizuje jeho žlutá barva, v některých případech dost bledá, často s nazelenalými odlesky. Má středně intenzivní ovocné aroma, ve kterém jde poznat zralé ovoce (banány, pomelo) s příjemným neutrálním dozvukem.

Největší producenti

Největším producentem je vinařské impérium Felix Solis. Tato společnost, která produkuje celou řadu různých vín, zásobuje i český trh. Ze supermarketů známe řadu vín Viña Albali, kterou jsem viděl i v Texasu. Z místních vinic však pochází i řady Los Molinos (etiketa s větrným mlýnem typickým pro region Castilla-La Mancha), Castillo de Soldepeñas a Ayrum. Firma vlastní téměř 1000 hektarů vlastních vinic, ale révu nakupuje od dalších více než 4500 menších vinohradníků. Záběr impéria přesahuje region Valdepeñas a tak se ne všechna vína pyšní touto apelací.

Mezi další významné producenty patří Bodegas Corcovo, Agrícola Casa de la Vina a další. Kompletní seznam lze nalézt na stránkách vinařské oblasti. Za překlad velké části informací děkuji Ivetě!


Fotogalerie:

Kliknutím na obrázek přejdete do alba
  2001 - 2020 © Vinný kroužek                                                                                                                                                Hlavní stránka