Kapské město

Zápisky z Romanova pobytu v Kapském Městě a okolí

duben 2011

Začátkem dubna 2011 jsem podnikl cestu do Kapského Města, kde jsem z pověření vinného kroužku studoval nové obzory a možnosti pro budoucnost našeho spolku. Celkově na mě udělalo Kapské Město dobrý dojem.

Moderní a hlavně čisté centrum kontrastuje se statistikou kriminality a okolními slumy Během pobytu jsem podnikl takřka povinný výlet na mys Dobré naděje (Cape of Good Hope), pštrosí farmu a kolonii tučňáku v Simon´s Townu. Tento výlet však určitě stál za to.

Projeli jsme okolí Cape Townu včetně Constantia Valley, kde na úpatí stolové hory na začátku padesátých let 17. století Holanďané vysázeli první rostliny vinné révy.

Návštěva Stolové hory pak již byla samozřejmostí

Během pobytu jsem navštívil několik degustací zaměřených na návštěvníky z ciziny, proto se ochutnávalo víno výhradně tzv. velké šestky (Sauvignon blanc, Chardonnay, Merlot, Syrah, Cabernet Sauvignon a Pinotage. První ochutnávka byla od vinařství Ernie Els, což je známého jihoafrický golfista, ve světě sportu přezdívaný The Big Easy, který se od začátku 90. let min. století věnuje vinaření na 72 hektarech v oblasti Stellenbosche. Vína Ernieho Else jsou dovážena i do ČR.Zaujal především Cabernet Sauvignon a Syrah,ale hlavně výborné cuvéé nazvané Big Easy připomínající vína ze středomoří (Shiraz 55%, Cabernet sauvignon 20%, Grenache 10%, Mourverde 10% a Viognor 5%) .V nabídce však chyběla věhlasná jihoafrická odrůda Pinotage.

Tu jsem měl možnost testovat na nadcházející degustaci Búrských potomků vinařství Anthonij Rupert Wines a vinařství Rust en Vrede, které předvedly výborné Sauvigony Blanc a hodně dobrou Pinotage a Merloty.

Po celou dobu pobytu jsem testoval místní vína z Constantia Valley a Durbanville, hlavně pak pochopitelně z oblasti Stellenbosch. Ochutnal jsem i víno oblasti Frenchhoek. Musím říct,že prakticky v žádném případě jsem nebyl zklamán. Konzumace vína byla doprovázena skvělými kulinářskými zážitky jako pštrosí steaky, bohatou nabídkou ryb a mořských plodů, hovězího masa a celou řadou výborných tapas. K vínu byl ve většině případů servírován bohatý sortiment oříšků. Při jedné z návštěv restaurací ve Waterfrontu jsem se dočkal i láhve Pinotage od firmy Kanonkop, která je v Evropě hodně doporučovaná. Cena 670 randů (1 rand = něco málo přes 3 koruny) za ročník 2009 (cena za ročník 1997 byla 1740 randů) však odpovídala tomuto zážitku

Jihoafrická republika je kulturně, politicky a bezpečnostně velice složitá země, ale návštěva zde je opravdovým zážitkem, a to nejen pro milovníky vína a dobrého jídla.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/web/virtuals/35606/virtual/www/akce/content/src/schuzkyFooter.php on line 11

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/web/virtuals/35606/virtual/www/akce/content/src/schuzkyFooter.php on line 24